Určitě to taky znáte. Blíží se čas oběda a díky venkovnímu pařáku nevíte, co si k jídlu přichystat. Je to hrozné, ale já mám během léta tento pocit snad pořád. Těžká jídla nemohu ani vidět a saláty či těstoviny se snad každému časem přejí. Když se pak k tomu všemu do cesty připlete Sandtnerkovská výzva, je člověk bezradný o to více. Praktická kuchařka paní Sandtnerové je totiž nadupaná samými poctivě masitými pokrmy a hutnými omáčkami, na které budu mít myšlenku asi až tak za měsíc. Výzva je však nekompromisní a protože jejím cílem není pouze naučit se vařit, museli jsme se popasovat i s tím, vybrat z ní lehký letní oběd. Dalo to práci, ale myslím, že jsme výběr zvládli skvěle a nakonec jsme si i skvěle pochutnali.
Co budete potřebovat (pro 4 osoby):
Na těsto:
- 4 bílky,
- 3 žloutky,
- 70 g hrubé mouky,
- kávová lžička kypřícího prášku,
- sůl,
- máslo a mouka a vymazání plechu.
Na nádivku:
- 500 g vepřového masa (raménko),
- 60 g uzeného vepřového masa,
- 2 vejce,
- 1 kyselá menší okurka,
- kávovou lžičku francouzské hořčice,
- na špičku nože tlučeného pepře a strouhaného zázvoru,
- sůl.
Recept podle Sandtnerky:
Z pěkných, čerstvých bílků ušleháme tuhý sníh, načež do něho zamícháme žloutky, sůl a mouku, do které jsme lehce proseli kypřící prášek. Lehce promíchané těsto rozetřeme na plech potřený syrovým máslem a vysypaný moukou a upečeme je rychle v troubě do růžova. Pečené těsto potřeme masovou nádivkou, zatočíme na závin, zatížíme lehčím prkénkem a dáme uležet asi na 4 hodiny. Potom závin nakrájíme a podáváme jej s hlávkovým neb okurkovým salátem. Pokrm podáváme studený jako předkrm nebo též k večeři.
Nádivka: Vepřové maso lehce opereme, osolíme, dáme do pekáče, polijeme málo vodou a upečeme do měkka. Při pečení maso obrátíme, podle potřeby podlijeme a polijeme. Studené upečené maso umeleme na masovém strojku, přidáme syrové vejce, sůl, tlučený pepř, strouhaný zázvor, hořčici, na tvrdo uvařené a usekané vejce. Nádivku promícháme, rozetřeme ji na upečené těsto, posypeme ještě sekaným vařeným uzeným masem a jemně usekanou kyselou okurkou neb kapary, zatočíme a zatížíme.
Vepřové maso jsme si upekli den do předu a se závinem pokračovali až druhý den. Postup jsme dodrželi, jen pro větší říz více dochutili. Hořčice jsme dali dvě lžíce, použili dvě vařená vejce a zázvoru dali celou lžičku. Takto připravený závin více odpovídal naším chutím a rádi jen použijeme nejen na lehký oběd, ale někdy příště i na pohoštění návštěvy.
Doba přípravy 3 hodiny + uležení závinu. Náročnost 3/5.
Poznámky:
- Upečený závin je dobré hned po vytažení z trouby zarolovat do suché utěrky a nechat chvíli zatočený. Předejdeme tak situaci, že než piškot potřete nádivkou, zatuhne a nepůjde zatočit.