Období dýní je v plném proudu! Tykví máme na zahrádce spoustu, a tak je spotřebovávám, jak se dá. Dýňová polévka je u nás na denním pořádku, ale co přidat dýni třeba do sladkého chlebíčku, lívanců či donutů? Dýně se hodí snad na všechno a já vám dnes ukážu další ze sladkých variant, dýňové donuty.
Dýňové pyré
Dýňové pyré je zázrak! Když mám hodně dýní, upeču si v troubě dýňové pyré z několika tykví najednou. Něco spotřebuji hned, něco zavařím a něco zamrazím. Dýňové pyré mám pak pořád při ruce a polévku tak během pár chvilek na stole. Pyré pak přidávám kamkoliv mě napadne, do pečiva, do sladkých loupáků, palačinek i krémů. Má totiž nejen skvělou chuť, ale i krásnou barvu, která k podzimu jednoznačně patří.
Jak na pyré?
- Dýni omyjeme, uřízneme ji stopku a bubáka, a poté ji rozkrojíme na půl.
- Lžicí z dýně vydlabe semínka a „vlasy“ a pak ji rozkrájíme na měsíčky.
- Kousky dýně poskládáme na plech, pokapeme je olivovým olejem a následně dáme péct na 180 °C zhruba na 30 minut nebo tak dlouho, dokud zcela nezměkne a neutvoří místy černé puchýře.
- Hotovou dýni umixujeme dohladka a poté ji necháme lehce vychladnout.
- Pyré je hotové a nyní už z něj jen stačí odebrat množství, které do receptu potřebujeme.
DÝŇOVÉ DONUTY
Co budete potřebovat
Na těsto:
- 500 g hladké mouky
- 1 lžička skořice
- ½ lžička mletého hřebíčku
- 25 g čerstvého droždí
- 50 g krupicového cukru
- 150 ml mléka
- 200 g pyré z dýně Hokkaido
- 1 vejce
- 50 g másla
Na zdobení:
- 10 hranatých máslových sušenek
- 30 párů očiček na zdobení vyrábím si vlastní ze zbytku polevy na perníčky
Na polevu:
- 100 g moučkového cukru
- 20 g černého kakaa
- 50 ml horké vody
Postup
Těsto:
- Mouku prosejeme do velké mísy a promícháme ji se skořicí a mletým hřebíčkem. Pak doprostřed uděláme důlek.
- Do důlku nadrolíme droždí. Přisypeme cukr a přilijeme trochu z předem odměřeného vlažného mléka. Potom začneme lžičkou do tekutiny vmíchávat okolní mouku tak, aby nám z těchto surovin vzniklo hustější těstíčko. Takto necháme těstíčko 15 minut nakynout.
- Když kvásek vykynul, přidáme do těsta vejce, zbylé mléko a dýňové pyré. Vše promícháme vařečkou a poté vysypeme na linku, kde z něj vypracujeme hladké kompaktní těsto, které necháme 1 hodinu kynout.
- Vykynuté těsto vyválíme na zhruba 2 cm tlustý plát a pomocí hrnečku z něj vykrájíme koblihy, kterým následně vykrojíme i dírku. Takto je necháme 10 minut kynout.
- Do většího hrnce nalijeme olej a necháme jej dobře rozehřát. Koblihy v něm smažíme do zlatova zhruba 2 minuty z každé strany. Hotové koblihy odkládáme z hrnce na papírovou utěrku abychom se zbavili přebytečného tuku.
Zdobení:
- Když donuty lehce vychladnou, uděláme jim uši. Sušenky rozkrájíme pomocí ostrého nože na 60 trojúhelníků (Krájejte jemným řezáním tak, aby se Vám sušenka nerozlomila).
- Do koblihy uděláme špičatým nožem z boku dva zářezy a nakrájené sušenky do nich zatlačíme. Do každé koblihy přijdou dvě uši.
- Nyní si připravíme polevu. Do menší misky nasypeme cukr, kakao a přilijeme horkou vodu. Vše lžičkou umícháme do hladké konzistence. Tuto polevu přendáme do cukrářského sáčku a s jeho pomocí koblihy nazdobíme.
- Ještě než poleva zatuhne připevníme kočce oči.