Určitě to každý znáte! Hledáte něco důležitého, co naléhavě potřebujete a ač prohledáte celý byt křížem krážem, hledanou věc ne a ne najít. Situaci musíte pak vyřešit jinak a jen co je katastrofa zažehnána ejhle, hledaná věc je na světě! Jak já tyto chvíle nesnáším, na druhou stranu je pravda, že vše zlé je k něčemu dobré a tak mnohdy při takovém hledání najdu to, co jsem hledala minule, čímž je celá situace mnohem snesitelnější.
Při posledním takovém hledání jsem v jedné kuchyňské skříní, která slouží jako komoda pro ubrusy, utěrky, roboty či kuchařky, našla jednu krásnou vzpomínku. Vzpomínku na mé kuchařské začátky a hlavně vůbec na první jídlo, které jsem vařila ještě kdysi u rodičů, když jsem byla malá. Byl to kus zašlého papíru, na který jsem si tehdy z jedné půjčené kuchařky vypsala recept na italské špagety bolognese. Recept, byl skvělý. Byl chutný, jednoduchý, rychlý a doma se stal také rychle oblíbeným. Hned po prvním velkém úspěchu jsem si je založila a čas od času se k němu vracím. Je mi teď až líto, když si vzpomenu, že jsem špagety bolognese nedělala snad od té doby, co jsme opustili byt v Machníně. Díky tomuto úklidu jsme si na ně však vzpomněla a logicky na ně dostala ukrutnou chuť. Nepustila jsem se však do klasiky, která už mnohokrát prošla pod mýma rukama, ale v novém bytě tak sáhla po něčem novém. Sáhla jsem po conchiglionech, které jsem uvařila a lá bolognese pro nás, ale i v dětské variantě.
Náročnost: Mírně náročné
Doba přípravy: 1 hodina
- 10 minut příprava surovin,
- 10 minut příprava masa,
- 20 minut příprava omáčky bolognese,
- 15 minut vaření těstovin,
- 5 minut odstaní těstovin
- 10 minut plnění těstovin,
- 20 minut pečení v troubě.
Co budete potřebovat (pro 4 osoby):
- 250 g conchiglioni (nám to vyšlo na 25 mušlí),
- 2 cibule,
- 3 stroužky česneku,
- 2 mrkve,
- 1/4 celeru,
- 250 g mletého vepřového masa,
- 250 g mletého hovězího masa,
- 600 ml loupaných rajčat,
- 50 g parmazánu,
- 1 rovná lžíce oregana,
- 1 rovná lžíce bazalky,
- 1 lžička rozmarýnu,
- pepř,
- sůl,
- olivový olej,
- hrst sekané petrželky.
Postup:
- Nejprve si připravíme zeleninu. Cibuli očistíme, oloupeme a nakrájíme na jemno. Česnek oloupeme a prolisujeme. Mrkev a celer oloupeme a nakrájíme na malé kostky.
- Nyní připravíme maso. Do větší mísy vložte obě mletá masa, přidejte bylinky (oregano, bazalku, rozmarýn) a rukou vše pořádně promíchejte tak, aby se chuti dostatečně prolnuly.
- Do velkého kastrolu dáme vařit vodu a v ní dle návodu uvaříme conchiglioni. Když jsou uvařené, zcedíme je a zalijeme je studenou vodou, aby při plnění nebyly již tak horké a lépe se s nimi pracovalo.
- Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej, vložte cibuli a nechte ji zesklovatět, poté přidejte česnek a nechte minutu restovat. Nyní přidejte mrkev a celer a opékejte 5 minut, poté přidejte připravené maso a spolu se zeleninou jej za občasného míchání restujte 10 minut. Orestovanou směs zalijte 300 ml loupaných rajčat, která jsou buď malá, nebo na kousky nakrájená a směs ještě chvíli duste. (Pokud s Vámi budou jíst malé děti, nyní je čas naplnit touto směsí jejich těstoviny. Do dětských jídel totiž nepřidávám sůl a pepř.). Připravenou masovou směs dle chuti dosolte a dopepřete.
- Vedle plotny si připravíme zapékací nádobu, my zvolili pánev, kterou zle vložit do trouby a její dno i strany potřete olivovým olejem.
- Těstoviny plníme masovou směsí a poté je vkládáme do zapékací nádoby. Zbylá rajčata rozmixujte a nalijte je do otvorů mezi těstovinami. Poté na ně nastrouhejte parmezán a dejte je zapéct do trouby na 180 °C na 30 minut.
- Zapečené conchiglioni posypejte na drobno nasekanou petrželkou a můžete podávat.
Jídlo z jednoho hrnce:
Pokud máte doma malého špunta stejně jako my, můžete mu conchiglioni bolognese připravit v odlehčené variantě také. Připravenou nepepřenou a nesolenou směsí naplníme několik (Štěpán sní k obědu tak tři) mušlí a nandáme je do malé olivovým olejem vytřené zapékací misky. Misku přikryjeme alobalem a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C spolu s našimi conchiglioni.
Takto připravované jídlo podávám Štěpánkovi od 1,5 roku.