Hovězí guláš je taková malá maturita, kterou musí složit každý kuchař. No a my musíme přiznat, že si ji budeme muset ještě jednou zopakovat (hlavně tedy tu část s knedlíky). Ne že by byl náš guláš snad nějak špatný, ale podle paní Sandtnerové to zkrátka není to na co jsme zvyklí. Hosté nás sice ujišťovali o tom, že lepší guláš ještě nejedli, z výrazu jejich tváře se však dalo odtušit něco úplně jiného. No a tak jsme oba usoudili, že se snažili být spíše hodnou návštěvou než objektivní kritikou. S přihlédnutím k tomu, že šlo o náš první gulášový pokus a že se jedná o poněkud nestandartní recept musíme i my nakonec uznat, že to nedopadlo dobře. Určitě se pokusíme uvařit také guláš, na jaký jsme zvyklý (podle Markétčiny mamky) a někdy v budoucnu se s vámi o tento pokus také podělíme.
Co budete potřebovat:
- 750 g hovězího masa z noh nebo přední maso,
- 50 g oleje nebo sádla,
- 80 g cibule,
- na špičku kulatého nože papriky,
- 4 zrnka pepře,
- sůl,
- malý stroužek česneku,
- trochu majoránky a kmínu,
- 30 g mouky.
Recept podle Sandtnerky:
Hovězí maso nakrájíme na stejně velké kousky. Na čistém hovězím tuku nebo na vepřovém sádle osmahneme do červena nakrájenou cibulku přidáme papriku a hned zalijeme vývarem nebo vroucí vodou, aby se cibulka nespálila. Potom vložíme do kastrolu nakrájené maso, přiměřeně jej osolíme, opepříme, přidáme stroužek utřeného česneku (můžeme vynechat), trochu kmínu a majoránky a vše dusíme pod pokličkou asi jeden a půl hodiny. Během dušení podléváme maso vývarem, aby se nepřipálilo. Po uplynutí této doby už vývar nepřiléváme, šťávu zaprášíme moukou, pražíme 2 minuty, pak zalijeme vývarem v takovém množství, aby omáčka byla přiměřeně hustá, a vše asi půl hodiny povaříme. Měkké maso vybereme na mísu a prolijeme procezenou omáčkou.
My jsme následovali postup paní Sandtnerové. Když už byla omáčka prakticky hotová, chuťově na nás dělala spíše dojem Roštěné, která nemá grády a tak jsme se rozhodli trochu přitvrdit s kořením. Ze špičky kulatého nože papriky jsme udělali 6 kávových lžic papriky a z trochy majoránky tři kávové lžičky. Navíc jsme přidali gulášovou pastu, kterou jsme si přivezli z Budapešti (Koupit se dá i v ČR. Viz článek zde). V této fázi už omáčka začínala chutnat jako guláš, bohužel její barva byla stále na půl cesty od Roštěné.
Co budete potřebovat na knedlíky:
- 500 g polohrubé mouky,
- sůl,
- 1/4 litru mléka,
- 125 ml vody,
- 2 žloutky,
- 30 g másla,
- 200 g housky.
Recept podle Sandtnerky:
Do polohrubé mouky přidáme sůl a za stálého míchání do ní nalijeme studenou vodu a mléko, ve kterém jsme rozmíchali žloutky, a zaděláme přiměřeně tuhé těsto (spíše řidčí). Na rozehřátém másle si usmažíme na kostičky nakrájené housky, a přidáme je do těsta, které necháme půl hodiny odpočinout. Z těsta vykrájíme stejné kusy, na pomoučeném prkénku uděláme podélné knedlíky, které v osolené, vařící vodě podle velikosti vaříme 15 – 30 minut. Při vaření je nadzvedneme vařečkou, aby nepřilehly na dno kastrolu, a povařené obrátíme. Také můžeme zavářet knedlíky tak, že si ruce navlhčíme studenou vodou, knedlíky pěkně urovnáme a dáme vařit. Takové nejsou na povrchu oslizlé. Uvařené knedlíky silnější nití nebo ostrým tenkým nožem nakrájíme na plátky.
Doba přípravy jídla 3,5 hodiny s náročností 3/5 (i s knedlíkem). Množství vydá na 6 porcí.
Poznámky:
- Tento guláš je chutný, ale není to klasický český guláš, jak ho známe z restaurací nebo od našich babiček.
- Pokud chcete docílit gulášovější chuti, nespoléhejte pouze na jednu cibuli, která je psaná v receptu, a přidejte k ní alespoň tři kámošky.
ty domácí knedlíky mne právě zabily 😀 nádhera 🙂
love at the first sight
Mňam! Koukat na takovéto články, když člověk ještě nemá navařeno, je opravdu za trest 😀
Diary of M
M.
Vynikajici recepty podle Sandtnerky, uz maminka podle ni varila a vse bylo vynikajici
Stará ověřená klasika je jednoduše sázka na jistotu ❤️