Lívanec je stejně jako palačinka snad nejpopulárnějším dezertem vůbec. Dělá se v nejrůznějších variacích po celém světě a jejich obliba neustále roste. Není taky divu, vždyť se jedná o nejstarší obilný pokrm na světě a každý ho má rád.
Víte odkud k nám ten lívanec vůbec přišel? Možná Vás stejně jako mě překvapí, že tento dezert je se poprvé objevil v Řecku a to již v 5. století před naším letopočtem. Naši variaci ze Sandtnerky Vám dnes exkluzivně přinášíme!
Co budete potřebovat:
- 10 g droždí,
- 5 g cukru na kvásek + 20 g na směs,
- 250 ml mléka na kvásek + 250 ml na směs,
- 200 g hladké mouky,
- 100 g hrubé mouky,
- sůl,
- citrónová kůra,
- na špičku nože muškátového květu,
- 25 g másla,
- 1 žloutek,
- něco na vrch dle chuti (paní Sandtnerová doporučuje povidla, strouhaný tvaroh, švestky a kysanou smetanu)
Recept podle Santnerky:
Nejprve si uděláme kvásek z droždí, části cukru, mouky, a vlahého mléka (16 – 20 °C) a dáme kynout. Do hrnce si připravíme prosátou hladkou a hrubou mouku, cukr, sůl, citrónovou kůru a mletý květ. Přidáme vykynutý kvásek a po částech vlažné mléko se žloutkem a máslem. Nejdříve rozděláme těsto tuhé, pak teprve řidší a dáme vykynout. Ohřátý lívanečník vymažeme rozehřátým máslem, těsto do něho po lžících naléváme a pečeme. Když těsto na povrchu osychá, obrátíme je a propečeme na druhé straně. Teplé lívance potíráme rozvařenými, oslazenými švestkami nebo připravenými povidly, také zavařeninou, posypeme strouhaným tvarohem a pokropíme hustou kyselou smetanou.
Lívance jsme nedělali poprvé a recept, který známe se od toho Sandtnerkovského moc nelišil, tudíž jsme postupovali přesně podle receptu. Kvásek jsme nechali kynout 15 minut a samotné těsto ještě půl hodiny. Pokud nevíte jak se dělá kvásek, přečtěte si o tom v jedné z minulých kynutých Sandtnerkovských výzev. Jediné v čem jsme se lišili byly pochutiny, které jsme k lívancům podávali. Tentokrát jsme zvolili pampeliškový med a fíky, se kterými se nyní snad roztrhl pytel.
Doba přípravy 2 h s náročností 2/5.