Život s miminkem je opravdová životní změna a ač tomu našemu broukovi už bude zítra měsíc, stále jsem se s rolí rodiče zcela nesžila. Sice jsem vždy byla zvyklá být v jednom kole, ale tím, že jsem si rytmus určovovala sama, zvládala jsem vše levou zadní. Nyní my ho určuje Melounek, který mě zaměstnává 20 h denně a já se tak s jazykem na vestě snažím fungovat stejně, jako předtím. No a abych pravdu řekla, zatím bych si za to jedničku nedala! Vše se dá zvládnout, ale sytit dva hladové krky, kdy každému voní něco jiného a každý z nich vyžaduje moji pozornost, mi dává celkem zabrat. U Melounka je to celkem jednoduché, pro něj jsem chodící mléčný bar, ale Franta? Zasytit ho, to už je trochu vyšší level a tím, že práce má nyní nad hlavu, vaření zůstalo zcela na mě. Jak však takového hladového chlapa dobře zasytit, když času není nazbyt? Třeba obří šiškou sekané! Tato, od paní Sandtnerové je obohacená o slaninu a citrón. To jí dává specifickou chuť, která si zaslouží Vaši pozornost!
Co budete potřebovat (6 osob):
- 500 g hovězího masa,
- 400 g vepřového masa,
- 200 g telecího masa,
- 80 g housky,
- 60 g cibule,
- 10 g sádla,
- sůl,
- 8 zrnek tlučeného pepře,
- 3 lžičky majoránky,
- z 1 citrónu kůra a šťáva,
- 80 g slaniny,
- 4 vejce,
- 100 g strouhané housky.
Recept podle Sandtnerky:
Hovězí, vepřové a telecí maso odblaníme, nakrájíme na kousky a dvakráte na masovém strojku umeleme. Pak přidáme k masu vodou namočenou housku, na sádle usmaženou, drobně nakrájenou cibulku, sůl, tlučený pepř, trochu majoránky, citronové kůry i šťávy, vejce a na kostičky nakrájenou slaninu. Směs dobře promícháme, podle potřeby zahustíme strouhanou houskou, uděláme šišku, obalíme jí houskou, potřeme jí bílkem, dáme do pekáče na rozpálené sádlo péci do trouby. Při pečení jí málo poléváme polévkou. Upečenou pečeni ostrým nožem nakrájíme, šťávu zaprášíme moukou, zadusíme, zředíme polévkou, povaříme a podáváme k masu. K sekané pečení hodí se dušené kyselé zelí a brambory. Osolíme-li umleté maso den před pečením, lépe se spojí dohromady. Šťávu, která se solením vylouží, zamícháme zpět do masa.
Postup paní Sandtnerové jsme dodrželi až na to, že jsme šišku nepolévali polévkou, ale výpekem. Předtím, než jsme sekanou dali do pekáče, parkrát jsme se šiškou bouchli o linku, aby z ní odešly všechny bubliny. Sekanou jsme pekli 1 hodinu v pekáči s víkem v troubě na 130 °C a poté ji dopékali 30 minut v teplotě zvýšené na 160 °C, aby vznikla hezká kůrka.
Doba přípravy 2 hodiny s náročností 1/5.
To je řečí o prckovi a foto nikde 🙂 ukázat 🙂
Určitě na to jednou přijde!
Tolko mäsa po kope by som u seba v byte asi nikdy nenazbierala :D, takze pre mna je tento recept trosku narocny na suroviny, ale vyzera to velmi dobre 🙂
LIFE IN PICTURES BY LU
Hmm a sakra, toto vypadá lahodně!