Když jsem byl ještě malý kluk a nosil jsem péro, šíp a luk, mým nejoblíbenějším jídlem na idiánské výpravě bylo kuře. Z nějakého nepochopitelného důvodu bylo většinou napěchováno něčím, co do kuřátka vyloženě nepařilo. Byla to nádivka a já ji nemohl ani vidět, natož abych ji snědl. S přibývajícími lety jsem si však přestal hrát na indiány, ale naopak mi začaly chutnat nádivky. Zrovna například velikonoční svátky si bez ní, už ani nedokážu představit.
Náročnost: mírně náročné
Doba přípravy: 1 hodina
Co budete potřebovat (4 osoby):
- 300 g staršího bílého pečiva (toust, rohlík, houska,…)
- 150 g uzeného masa,
- 140 g másla,
- 250 g zeleného (kopřivy, medvědí česnek, popenec, pažitka, petržel),
- 5 vajec,
- 300 ml mléka,
- sůl,
- pepř.
Postup:
- Den předem si nakrájíme bílé pečivo na malé kostky. Ty rozprostřeme na plech nebo tác a necháme je takto volně do druhého dne, aby trochu okoraly.
- Druhý den přistoupíme k přípravě nádivky. Nakrájené pečivo vložíme do misky a zalijeme je mlékem (Nelijte mléko do jednoho místa, ale po celé ploše, poté pečlivě promíchejte, aby co nejvíce nasáklo tekutinu. Pokud jsou housky stále příliš suché, přilijte ještě trochu mléka).
- Bylinky omyjeme a nasekáme. Uzeninu nakrájíme na menší cca 0,5 cm velké kostky.
- Vejce rozdělíme na žloutky a bílky.
- Máslo utřeme se solí a pepřem do bílé nadýchané pěny (nejlépe vám to půjde v robotu). Když je hezky nadýchané, zašleháme do něj jeden žloutek po druhým a dobře je zapracujeme.
- Než se máslo se žloutky ušlehá, vyšleháme si bílky do pevného sněhu.
- Vyšlehanou máslovo-žloutkovou směs pečlivě promícháme s namočenou houskou tak, aby se máslem hezky obalila. Do směsi dále přidáme nakrájenou uzeninu a bylinky a vše opět dobře promícháme. Na závěr vmícháme i tuhý sníh z bílků. Ten míchejte pečlivě, ale opatrně, aby vám během promíchávání neslehl.
- Připravenou nádivku rozprostřeme do máslem vymazané formy a pečeme ji v troubě vyhřáté na 160 °C zhruba 45 minut dokud není na povrchu krásně zlatavá.