Jedná se o krajovou záležitost, která s lidmi z Kraje doputovala do různých koutů republiky, stejně tak jako tomu bylo u nás. Tuto dobrotu totiž do naší rodiny přinesla moje prababička, jež pocházela z Kolínska, kraje známého svým vyhlášeným cukrovarem a cukrovou řepou bohatým!
Kde však vzít řepu a nekrást? Toť otázka. Když člověk není z kraje, nejspíš na ni nenarazí. Každý rok tak při cestě na Kolínsko doufáme, že před námi spadne jedna bulva z náklaďáku a my tak opět budeme moci upéct řepánky. Letos jsme nemuseli chodit daleko. Řepa za námi přišla sama! Přinesl nám ji rodinný známý a my si tak opět chrochtáme v sladkých buchtách s cukrovou řepou.
- 20 minut příprava těsta,
- 1,5 hodiny celkové kynutí,
- 1,5 hodiny příprava nádivky,
- 30 minut motání buchet,
- 30 minut pečení.
Co budete potřebovat (cca 35 buchet):
- 500 g hladké mouky,
- 21 g čerstvého droždí,
- 200 ml mléka,
- 70 g sádla,
- 1 vejce.
- špetka soli,
- lžička cukru,
Na nádivku:
- 600 g cukrové řepy,
- 200 g mletého máku,
- 50 g másla,
- 300 ml mléka,
- cukrový vývar z řepy.
- Nejprve si očistíme řepu, nakrájíme ji na čtvrtiny a dáme ji vařit do změknutí (cca 45 minut). Uvařenou řepu vyndáme na talíř a necháme ji vychladnout.
- Nyní si připravíme kynuté těsto. Nejprve si v hrnku smícháme cukr s droždím. Poté přidáme lžíci mouky a 5 lžic vlažného mléka (pozor ať není horké, horké mléko by zabilo kvasnice). Směs zamícháme, přikryjeme utěrkou, dáme na teplé místo a necháme 15 minut vzejít kvásek. Pokud po této době stále nejeví známky kynutí, je potřeba začít znovu, tyto kvasnice byly špatné.
- Do velké mísy si prosejeme mouku se solí. V hrnečku smícháme vlažné mléko s rozpuštěným Sádlem. Doprostřed mouky uděláme malý důlek, vyklepnu do něj vajíčko a vlijeme do něj vzešlý kvásek, který zalijeme mléčnou směsí z hrnečku. Pomocí vařečky vypracujeme vláčné těsto. Těsto zakryjeme fresh fólii a necháme 1 hodinu na teplém místě kynout.
- Než nám těsto vykyne, uděláme si nádivku.
- Cukrovkou řepu si nastrouháme na hrubém struhadle a vložíme ji do hrnce, kde jsme si předem rozpustili máslo. Přisypeme 150 g mletého máku, zalijeme 150 ml mléka a promícháme. Dle potřeby přidáme mák, ale nesmí to být přemakované. Cukrová řepa musí hrát prim. Směs dáme vařit a postupně přiléváme mléko a cukrovou vodu, dle toho jak moc mák saje. V nádivce nesmí zůstat tekutina.
- Vykynuté těsto si dáme na pracovní plochu. Rozdělíme jej na 35 stejných kousků. Z každého kousku vypracujeme bochánek, který zploštíme, doprostřed dáme pořádnou lžíci nádivky a zabalíme jako buchty. Vypracované buchty dáme na plech s patřičným rozestupem, aby se neslepily a necháme je odpočinout 20 minut. Poté je pomastíme rozpuštěnými sádlem s trochou bílku a pečeme 25 minut na 150 C.
Znáte řepánky?
Tak tak – babička ( ač původem ze severu Čech) prožila kus života na Kolínsku a ještě větší kus na Hradecku… a děda každý rok čihal ( případně se přímo dopustil pychu 😉 ) Počítám, že tak třicet let jsem je neměla 😱😀
30 let :-O to je tedy pěkná doba! To je tedy na čase si je opět udělat 🙂
🙂 letí to, letí
Třeba příští rok někde najdu tu řepu 😉
Úplně se mi u těch vašich fotek sbíhají sliny 😉
Moc děkujeme!
Výborný recept. Moje babička byla také od Kolína a řepánky děláme každoročně. Také řešíme krást, či nekrást.
Výborný recept, babička také byla od Kolína a pečeme řepánky každý rok. A taky řešíme krást, či nekrást.
Měla bych věcnou! Péct na 150 je doufám překlep…
Dobrý den, žádný překlep tam bohužel nevidím. Mohu poprosit upřesnit kde jej vidíte?
Výborná dobrota!!! Rodiče pocházeli z N.Bydžova, tuto pochoutku dělala mamka každý rok před Vánoci. (Buchtičky s mákem,posypané strouhaným perníkem a polité syrobem. Syrob je rozvar z cukrové řepy. Ja pravda, že ho vařil taťka doma na kamnech a mamka nadávala,že budou černé zdi….
Ráda bych je taky upekla, doufám, že seženeme cukrovou řepu.
To je krásná vzpomínka! Děkujeme, že jste na ně díky nám zavzpomínala. Držím palce ať řepu seženete.