České vánoční pečivo doprovází naše svátky již od prvního adventu a my si tak tuto dobu snad už ani nedokážeme představit bez bochánku nebo třeba vánočky. Rádi však do české kuchyně přinášíme i trochu té exotické chuti nebo čistě českou tabuli doplníme o dobré jídlo z mezinárodní kuchyně, a tak u nás během svátků můžete narazit na německou štolu, italský panettone a nebo tento řecký vánoční chléb christopsomo, který svou příjemnou vůní skořice, pomeranče a řeckého ouza jednoznačně vybízí ke svému ochutnání.
Jak již sám název napovídá, christopsomo je Kristův chléb pocházející z Řecka. Tento chléb se podává tradičně během řeckých Vánoc, které začínají již 40 dní před samotných Štědrým dnem. Je součástí stolu v každé Řecké rodině, kde se servíruje v různých tvarech připomínajících povolání členů rodiny nebo ve tvaru kulatého bochníku s křížovým zdobením na vrchu. Tento tvar se stal předlohou i pro náš bochník. Znázornit totiž podnikatele v oboru suché výstavby nebo snad manažera evropských projektů, chce totiž vážně velkou představivost!
A jaký tvar by měl váš christopsomo?
Náročnost: Mírně náročné.
Doba přípravy: 4 hodiny
- Příprava těsta: 30 minut,
- Kynutí těsta: 2 hodiny 45 minut,
- Pečení bochníku: 45 minut.
Co budete potřebovat (1 bochník o průměru 25 cm):
- 540 g hladké mouky,
- 150 g cukru krupice,
- 150 ml vody,
- 2 vejce,
- 180 g másla,
- 14 g droždí,
- 1 menší pomeranč,
- 1 a 1/2 rovné lžičky mleté skořice,
- 1 lžička mletého hřebíčku ,
- 1/4 lžičky mletého anýzu,
- 1 lžíce řečkého ouza,
- špetka soli,
- 8 půlek vlašských ořechů.
Postup:
- Nejprve si vyložíme větší plech pečícím papírem.
- Nyní si připravíme kynuté těsto. Do malé mísy nalijeme vlažnou vodu (musí být vlažná, né horká, horká voda by zabila kvasinky), do ní rozdrolíme droždí a pečlivě promícháme tak, aby se celé rozpustilo. Poté přidáme 1/4 mouky a směs vařečkou mícháme, dokud nevznikne hladké těstíčko. Misku s připraveným kváskem přikryjeme potravinovou fólií a necháme jej vzejít na teplem místě 30 minut.
- Mezitím, co nám kvásek kyne, si připravíme jinou mísu, do které nasypeme zbylou mouku a pečlivě do ní zamícháme sůl.
- Dále si někde bokem ušleháme za pomoci ručního mixéru vejce s cukrem tak, aby vznikla hustější světlá nadýchaná směs a tuto směs zapracujeme do vzešlého kvásku. Postupně zapracujeme i na kousky nakrájené změklé máslo a zbývající mouku se solí. Těsto hněteme zhruba 10 minut, dokud není pěkně vláčné a pružné. Takto zpracované těsto vložíme do olejem vymazané misky, kterou přikryjeme fresh fólii a necháme ještě 1 a 1/2 hodiny kynout.
- Když je těsto vykynuté, dáme se předehřívat troubu na 160 °C.
- Vykynuté těsto vyklopíme na lehce pomoučený vál, několikrát jej promáčkneme a malou část odkrojíme a odložíme bokem (cca 80 g).
- Do větší části těsta pečlivě zapracujeme nastrouhanou pomerančovou kůru z jednoho pomeranče, skořici a hřebíček. Z těsta vytvarujeme kulatý bochánek a vložíme jej na plech.
- Do menší části těsta zapracujeme anýz a ouzo. Vyválíme z něj dva stejně dlouhé válečky, které na konci rozkrojíme na půl. Oba válečky položíme přes sebe do kříže, dáme je navrch těsta, konce zatočíme a každou vrtulku ozdobíme polovinou vlašského ořechu. Takto připravený bochník opět přikryjeme fólií a necháme ještě 45 minut kynout. Musí zdvojnásobit svou velikost.
- Vykynutý bochník potřebě ušlehaným bílkem a pečeme jej 45 minut na 160 °C.