Neuplyne snad jediný týden, kdy bychom si nevzpomněli na naší cestu do Austrálie a na Nový Zéland. I přestože jsme v australském Sydney strávili pouze několik dní, toto město nás naprosto učarovalo. Musím přiznat, že to bylo první místo na světě, o kterém jsme shodně prohlásili, že bychom tam dokázali a hlavně, že bychom tam chtěli žít.
Jednou z mnoha věcí, kterou nás na Sydney okouzlila, byla místní gastronomie. Tento kout světa je totiž doslova napěchovaný nekonečnou škálou inspirativních chutí a je pro nás tak velmi těžké nevařit pouze Austrálií inspirovaná jídla. Když se tak nedávno skoro ve všech řeznictvích objevovalo v nabídkách jehněčí maso, nemohli jsme mu odolat a koupili si krásný kousek jehněčí kýty. Oba jsme pak seděli v autě a po cestě vzpomínali na to, jak jsme ochutnali tu nejlepší úpravu jehněčí kýty právě v Sydney. Asi nikdy z hlavy nevymažeme to, jak nás kombinace rozmarýnu, granátového jablka a jemného jehněčího masa dostala do kolen. Do té doby mi jehněčí maso nic neříkalo a od té doby jsem se jej konečně naučila jíst a co více? Dokonce jsem si jej zamilovala! Ať chceme nebo ne, tato kuchyně se nám jednoduše vryla pod kůži.
Náročnost: Mírně náročné
Doba přípravy: 2 hodiny 40 minut + 12 hodin naložení masa
- 15 minut příprava marinády,
- 15 minut příprava zeleniny,
- 10 minut orestování kýty,
- 2 hodiny pečení.
Co budete potřebovat:
- 2 kg jehněčí kýty s kostí,
- 11 středních brambor,
- 3 paličky česneku + 3 stroužky,
- 3 granátová jablka,
- 1 rovná lžíce sušeného oregana,
- 4 snítky rozmarýnu,
- 20 ml olivového oleje,
- sůl,
- pepř.
Postup:
- Jehněčí kýtu si očistíme a ostrým nožem nařízneme její povrch, po zhruba 1,5 cm rozestupech. Vezmeme dvě snítky rozmarýnu, nasekáme je na jemno, přidáme olivový olej, oregano, 3 stroužky prolisovaného česneku, sůl a pepř. Vše v misce smícháme a kýtu marinádou důkladně potřeme. Dejte si záležet, ať marináda pěkně zateče i do spár. Poté pekáč přikryjeme fresh folií a kýtu dáme do druhého dne na chladné místo odležet.
- Druhý den si namarinovanou kýtu zprudka na pánvi ze všech stran orestujeme. Restujte ji tak dlouho, dokud lehce nezhnědne a maso se tak nezatáhne, celkem to trvá asi 10 minut.
- Troubu si dáme předehřát na 200 °C.
- Jehněčí kýtu přendáme z pánve do většího pekáče, přelijeme ji výpekem, který nám zbyl na pánvi a poté pekáč vložíme do trouby předehřáté na 200 °C, ve které ji pečeme 75 minut.
- Mezitím si připravíme ostatní suroviny. Brambory omyjeme a kartáčkem je pečlivě očistíme. Poté je nakrájíme na tenké plátky, ale bramboru neprořízneme celou, aby držela tvar. Česnek lehce očistíme a celou paličku přepůlíme. Dvě granátová jablka pouze omyjeme a přepůlíme. Třetí jablko omyje, vydlabe a jednotlivá zrníčka vložíme do mixéru, ve kterém jej rozmixujeme na šťávu. Tuto šťávu posléze ještě přecedíme, abychom získali hladký džus bez zbytků peciček.
- Po 75 minutách, co se nám kýta peče, přidáme do pekáče brambory, česneky, přepůlená granátová jablka a mezi ně i poslední dvě snítky rozmarýnu. Granátovým džusem přelijeme kýtu a pekáč dáme zpět do trouby péct na ještě na třičtvrtě hodiny.
- Po dvou hodinách, kdy se kýta peče, vytáhněte pekáč z trouby a teploměrem změřte teplotu masa v jeho středu. Kýta by měla mít teplotu 55 °C, aby byla medium. Pokud chcete kýtu více hotovou, vraťte ji ještě na chvilku do trouby.