Za pár dní oslavíme příchod tří králů a stejně jako každý rok ukončíme odstrojením stromečku to kouzelné období Vánoc. Nezbývá než konstatovat, že ty svátky opět utekly velmi rychle a užít si poslední chvilky svátečního klidu s kávou a čerstvým vánočním pečivem.
V dobách dřívějších se ku této příležitosti pekl v českých domácnostech mazanec, do kterého se zapékala stříbrná mince a ten, kdo ji našel, mohl na tuto počest pokropit dům svěcenou vodou, aby ochránil své obydlí a přinesl do domu štěstí. Dnes se u nás již tato tradice nedrží, jsou však země, pro které je tento svátek stále velmi významný.
Vždy když se vydáváme někam na cesty, zajímá nás nejen kuchyně jednotlivých zemí, ale i to, co se zde tradičně podává na Vánoce a jak se zde tyto svátky slaví. Při podzimní návštěvě Španělska jsme tak objevili tento tříkrálový chléb rosca de reyes, který je obdobou naší české vánočky či mazance. Jelikož ve Španělsku nenosí dárky 24. prosince Ježíšek, ale právě tři králové začátkem ledna, peče se zde tento tříkrálový chléb. Dnes jsme se tak rozhodli ku příležitosti blížícího se dne Tří králů upéct právě tento tradiční španělský věnec a zavzpomínat tak na krásné dny na slunečném pobřeží Costa Adeje.
Náročnost: středně náročné
Doba přípravy: 3 hodiny
- 15 minut příprava těsta,
- 1 hodina kynutí těsta,
- 10 minut příprava věnce,
- 30 minut kynutí věnce,
- 35 minut pečení,
- 15 minut celková příprava krému,
- 15 minut závěrečné zdobení.
Co budete potřebovat (1 velký věnec o průměru 24 cm):
Na věnec:
- 650 g hladké mouky,
- 200 ml plnotučného mléka,
- 100 g másla,
- 100 g cukru,
- 2 vejce + 1 vejce na potření,
- 1 lžíce rumu,
- kůra z 1 bio pomeranče,
- 1 sáček sušeného droždí,
- hrst plátků mandlí a pár kousků kandovaného ovoce.
Na krém:
- 200 g bílé čokolády,
- 400 ml smetany na šlehání.
Postup:
- Ve velké míse promícháme mouku se sušeným droždím. Uprostřed mouky uděláme důlek a do něj nalijeme mléko, přidáme změklé máslo, cukr, vejce, rum a nastrouhanou kůru z pomeranče. Vše vařečkou promícháme a poté vysypeme na vál a ručně zpracováváme tak dlouho, dokud nezískáme hladké kompaktní těsto. Pokud máte kuchyňského robota, nechte práci na něm, bude to rychlejší a snadnější. Zpracované těsto vložte zpět do mísy, přikryjte jej freshfolií a nechte jej kynout 1 hodinu (Schovejte třeba těsto pod peřinu, aby bylo v příjemném teplé, uvidíte jak pěkně nakyne.).
- Než těsto vykyne, připravte si dortovou formu většího průměru (např. 25 cm). Formu vymažte máslem a vysypejte polohrubou moukou. (Pokud takovou formu nemáte, vyložte si plech pečícím papírem a věnec pečte na něm. Věnec lze péci i v bábovkové formě.)
- Vykynuté těsto opatrně vyndejte z mísy na vál, uprostřed mu vytvořte otvor, někam do těsta zamáčkněte a schovejte stříbrnou minci nebo velkou fazoli a věnec přeneste do připravené formy. Do připraveného otvoru vložte horkuvzdornou sklenici, aby otvor nezmizel. Věnec potřete rozkvedlaným vajíčkem, posypejte jej mandlemi a na vrch jej ozdobte oblíbeným kandovaným ovocem. Takto připravený jej nechte ještě 30 minut odpočívat.
- Do menšího kastrolu nalijte smetanu a nechte ji na plotýnce zahřívat. Těsně předtím, než dosáhne bodu varu ji odstavte z plotny. Do ještě horké smetany vložte na kostičky nalámanou čokoládu a ve smetaně ji míchejte až do úplného rozpuštění. Takto připravenou směs nechte v lednici vychladit.
- Troubu dejte předehřívat na 180 °C.
- Vykynutý věnec pečte v troubě vyhřáté na 180 °C cca 35 minut.
- Upečený věnec nechte zcela vychladnout.
- Vychlazenou smetanu vyšlehejte do pevného krému ručním mixérem stejně, jako byste šlehali šlehačku.
- Vychladlý věnec v půli podélně prořízněte a promažte jej připraveným krémem. Na krém přiklopte horní půlku věnce a před podáváním jej nechte alespoň 30 minut zatuhnout v ledničce. Ten, kdo najde ve svém kousku zapečenou minci, stává se králem oslav tohoto svátečního dne!
Vypadá moc hezky, Markétko, možná ho i vyzkouším!
Posílám pozdravy a PF 2019! Helena