Již pátým měsícem sepisujeme nové poznatky z cest a prokousáváme se recepty, které jsme si z těchto výprav přivezli. Za poslední dva roky jsme nastřádali tolik nových zajímavých chutí, že ani nevím, do kterého receptu se zakousnout dříve.
Kodaň, která byla první navštívenou zemí, od vydání naší první cestovatelské kuchařky, naprosto předčila naše očekávání. Dánská kuchyně je totiž tak pestrá a chutná! Moderní kabát, který v poslední letech dostala, jí navíc ohromně sluší. Věděli jste, že je Dánsko největším vývozcem vepřového v Evropě? Na místní stravě se to odráží, ale není tu vše jen o jídle z pašíka, chutné jsou i ryby, zeleninové pokrmy, věhlasné dánské pečivo a ikonický žitný semínkový chléb. To vše na vlně hygge, ale i pod rouškou luxusu michelinských restaurací. Těch je tady totiž nespočet. Dánská kuchyně má tak hodně co nabídnout a musím přiznat, že pro nás bylo velmi těžké vybrat jen 20 receptů, které do této kapitoly zařadíme. Čeká nás totiž ještě ne méně zajímavé Japonsko, Švýcarsko, Kazachstán a mnoho dalších zemí.
No, co Vám budu povídat, stejně jsme z Dánska sepsali o recept více, ty čokoládové šneky, kterých se i já, která čokoládu nejím, mohu ujíst, jsem jednoduše nemohla opomenout, chápete to, že ano? Víc však ani ťuk. Spousta receptů tak zůstalo v kolonce „možná na ně přijde ještě řada“ nebo v přihrádce „ten si necháme na blog“ a přesně takový je dnešní recept. Jestli totiž něčím dánská kuchyně opravdu vyniká, jsou to samozřejmě jejich obrovské načinčané chlebíčky, ale i věhlasné sladké dánské pečivo. Po tom se musí každému sbíhat sliny.
Když jsem na zahradě viděla naši rebarboru, která se tam pyšně rozpíná, hned jsem si vzpomněla na tento recept na snadné, a přitom velmi chutné plněné rohlíčky. Je v nich totiž nejen marcipánový krém, ale právě i zmíněná rebarbora. Ta kombinace nakyslé chuti s jemnými mandlemi je za mě jednoduše skvělá a věřím, že ji ocení i ti, kteří rebarboru zrovna dvakrát nemusí.
RABARBERHORN
Co budete potřebovat
Na těsto:
- 350 g hladké mouky
- 175 ml podmáslí
- 60 g másla
- 25 g krupicového cukru
- 1 vejce
- 18 g čerstvého droždí
Na náplň:
- 100 g rebarbory
- 50 g jemně mletých mandlí nebo mandlové mouky
- 50 g moučkového cukru
- 50 g másla
- 1 bílek
Dále:
- 1 vejce na pomašlování
- 50 g mandlí plátky
Postup
- Jako první si připravíme kynuté těsto. Hladkou mouku prosejeme do větší misky. Uprostřed uděláme důlek, do kterého přisypeme cukr, přidáme na kousky nakrájené máslo, vyklepneme vejce a nalijeme podmáslí. Nyní do tekutiny nadrolíme droždí a lehce jej v ní rozmícháme. Poté smícháme všechny suroviny a přemístíme je na pracovní plochu, kde z nich vypracujeme hladké kompaktní těsto. (Toto těsto obsahuje větší množství tekutin, proto Vám může z počátku připadat lepivé, nenechte se však zlákat přidáním mouky, těstu by to neprospělo a rohlíček by pak nebyl tak vláčný. Těsto v ruce zpracovávejte zhruba 10 minut, pokud Vám i po této době bude připadat lepivé, nechte jej přikryté potravinovou folií na lince několik minut odpočinout. Během této doby se v mouce aktivuje lepek a mouka pojme všechnu možnou tekutinu. Po odležení by již těsto nemělo tolik lepit, znovu jej tedy propracujte a zpracujte do kompaktní koule. Někdy pomůže si lehce ruce potřít olejem.)
- Těsto vložíme do misky, kterou přikryjeme mikroténovým sáčkem, a necháme na vlahém místě 1 hodinu kynout.
- Zatímco těsto kyne, nachystáme si marcipánovou náplň. Namleté mandle promícháme s moučkovým cukrem, přidáme na kousky nakrájená máslo a bílek a vše zpracujeme do konzistence krému.
- Rebarboru omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kostičky.
- Když je těsto vykynuté, vyložíme 2 plechy pečicím papírem.
- Těsto vyválíme na dlouhý šál, nejlépe o velikosti 15×50 cm a tento pruh rozkrájíme na trojúhelníky s 10 cm velkou základnou. Do širší části trojúhelníku naneseme lžíci marcipánového krému, naskládáme rebarboru a od základny směrem nahoru rohlíky stočíme. (Aby se Vám do rohlíčku vešlo co nejvíce náplně, je dobré základnu ještě trochu roztáhnout do krajů. Celý trojúhelník můžete i vyválet aby byl vetší. Když pak rohlíček zamotáte, po stranách Vám bude náplň trochu koukat, proto je dobré tyto kraje prsty stlačit a díru tak "zalepit", nebude Vám pak během pečení náplň vytékat.)
- Rohlíky přeneseme na připravené plechy a položíme je úzkým cípem dolů. Takto je necháme 30 minut kynout.
- Troubu dáme předehřívat na 180 °C.
- Vykynuté rohlíky pomašlujeme rozkvedlaným vejcem a posypeme mandlemi. Poté je pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C zhruba 15 minut.