Začala školka a s ní i kolotoč školkových nemocí. No jo no. Dalo se to čekat! Běhám tedy od jednoho k druhému a modlím se, aby to junior nechytil. I přesto se však tyto dny snažíme dělat alespoň trochu příjemné. Kromě dostatku odpočinku, pohádek, pitného režimu a poklidné zábavy, ordinuji taky zábavné snídaně. Ty mi jsou příjemným relaxem a Štěpánovi vždy zaručeně zvednou náladu. Jo, chybělo mi to! Ne ty nemoci. To je jasné. Ale to tvoření v kuchyni, to vážně jo. Tak třeba nabídne toto podzimní jídlo trochu inspirace i Vám.
DÝŇOVÉ LÍVANCE
Co budete potřebovat
Na dýňové pyré:
- 1 dýně hokkaido
- olivový olej
Na těsto:
- 320 g polohrubé mouky
- 550 ml podmáslí
- 100 g dýňového pyré
- 80 g třtinového cukru
- 1 vejce
- 1 lžička skořice
- 20 g čerstvého droždí
Na krém:
- 250 g tučného tvarohu ve vaničce
- 30 g dýňového pyré
- 40 g moučkového cukru
Postup
- Jako první si připravíme dýňové pyré. Dýni omyjeme, zbavíme ji stopky a bubáka, přepůlíme, vydlabeme a poté ji nakrájíme na měsíčky. Nakrájenou dýni rozprostřeme na plech, potřeme ji trochou oleje, aby se nepřichytila k plechu a v troubě pečeme na 200 °C cca 30 minut nebo tak dlouho, dokud zcela nezměkne a neutvoří místy černé puchýře. Hotovou dýni umixujeme dohladka a poté ji necháme vychladnout.
- Když je pyré chladné, začneme připravovat těsto na lívance. Nejprve si připravíme a odvážíme všechny suroviny. Budeme totiž z těchto surovin zadělávat kvásek a jejich odvážení je tak důležité, aby se nám gramy nepopletly. Současně je důležité mít všechny suroviny před přípravou těsta chvíli na lince, aby přijaly přibližně stejnou teplotu. Do velké mísy nalijeme 3 lžíce vlažného podmáslí (Je dobré, aby tekutina byla vlažná, ne teplá. Teplá tekutina by mohla zahubit kvasnice. Příliš studená může být naopak příčinou toho, že kvásek vzchází příliš pomalu.). Dále přisypeme cukr a rozdrolíme droždí, které v tekutině rozmícháme. Nyní přidáme 3 mouky a opět promícháme tak, aby nám vzniklo hustější těstíčko, které setřeme ze stěn misky a na dnu jej hezky uhladíme. Poté necháme 15 minut vzejít kvásek.
- Nyní promícháme mouku se skořicí a když je kvásek vzešlý, prosejeme k němu tuto směs. Přidáme vejce, pyré a zbylé podmáslí a vše umícháme v hladké tekuté těsto. Misku přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut odpočívat.
- Když těsto zvětšilo svou velikost, přistoupíme ke smažení lívanců. Lívanečník dobře rozehřejeme a když je horký naneseme do něj lžící hezkou porci těsta. Lívance smažíme nasucho při střední teplotě 3 minuty z jedné a 2 minuty z druhé strany.
- Dále si připravíme krém. Tvaroh vložíme do misky, přidáme cukr a dýňové pyré a vše dohladka umícháme tak, aby se suroviny dobře spojily. Krém přeneseme do sáčku s hvězdicovou hubičkou a každý lívanec jím nazdobíme tak, aby připomínal hřívu lva. Nos poté domalujeme čokoládou a očička cukrovou polevou.