Česká kuchyně, to je moje vzpomínka na dětství. Připomíná mi nedělní obědy u babičky i to, jak jsme se s Františkem skrze Sandtnerkovskou výzvu učily základy vaření. Jídla naší kuchyně jsou opravdové poklady. Jejich příprava se mnohdy může zdát náročná, nemusí tomu tak býti pokaždé. Ano, je pravda, že většina takových jídel si žádá čas, po který se tepelně zpracovává, se samotným chystáním však již tolik času strávit nemusíte.
Dnes jsme vsadili na ptáčky, které jsem po dlouhé době nedávno připravovala. Protože vždy v naší rodině mají velký úspěch, nafotila jsem jejich postup a sepsala Vám je do přehledného receptu, abyste i vy mohli spolu s námi zavzpomínat na své dětství. Věřím, že nejsme sami, komu se při pohledu na toto tradiční české jídlo vybaví ne jedna vaše babička.
ŠPANĚLSKÝ PTÁČEK
Co budete potřebovat
Na ptáčky:
- 8 plátků vysoké roštěné
- 50 g plnotučné hořčice
- 4 vejce
- 150 g anglické slaniny vcelku
- 8 kyselých okurek
- 2 mrkve
- mletý černý pepř
- sůl
Na omáčku
- 50 g sádla
- 5 cibulí
- 2 bobkové listy
- 1 l hovězího vývaru
- 15 g hladké mouky
- mletý černý pepř
- sůl.
Příloha
- 200 g dvoubarevné rýže
Postup
- Vejce uvaříme natvrdo (Tak abyste dosáhli ideálního výsledku, kdy nejsou vejce uvnitř tekuté, a naopak ani vysušené ,je dobré postupovat následovně. Hodinu před samotnou přípravou vejce vyndáme na linku, aby přijala pokojovou teplotu. Když ji mají, nalijeme do hrnce vodu a přivedeme ji k varu. Ve chvíli, kdy se voda vaří, opatrně do ní přes lžíci vložíme vejce a vaříme je 9 minut. Když jsou hotová zalijeme je studenou vodou, abychom zastavili proces vaření a ve chvíli kdy zchladnou, oloupeme je.).
- Nyní si připravíme suroviny, kterými budeme maso plnit. Oloupaná vejce nakrájíme na čtvrtiny. Slaninu nakrájíme na 5dlouhých špalíků. Okurky a mrkve po delší části nakrájíme na čtvrtiny.
- Dále se vrhneme na maso. Plátky masa naklepeme, osolíme, opepříme a dobře potřeme z obou stran hořčicí. Do spodní části plátku naskládáme vejce (2 čtvrtky vedle sebe), slaninu, okurku a mrkev a zespoda nahoru plátek srolujeme jako roládu. Tu dobře omotáme provázkem, aby držela tvar a takto pokračujeme se všemi zbylými plátky. (Provázky vždy používejte přírodní nebarevné a nechlupaté.)
- V hrnci s širším dnem rozpustíme sádlo (Volte větší hrnec s poklicí. Důležité je použít hrnec bez plastových částí. Hrnec totiž budeme vkládat do trouby a ptáčky v něm necháme dusit.). Ptáčky na sádle opečeme zprudka ze všech stran (Na opékání si dejte opravdu záležet, ať jsou hezky zlaté. Barva jim dá chuť a v hrnci vytvoří krásný výpek, který ochutí omáčku.). Opečené ptáčky vyndáme na prkénko.
- Do hrnce s výpekem vložíme cibuli a na sádle ji necháme zezlátnout. Přidáme bobkový list a zalijeme vývarem. V tekutině výpek dobře odmícháme, a poté do omáčky vložíme ptáčky. Hrnec přikryjeme poklicí, vložíme jej do trouby a zde necháme ptáčky dusit při 180 °C zhruba 1,5 hodiny.
- Když je maso měkké, vyndáme hrnec z trouby. Ptáčky vyjmeme na talíř, vložíme je do vyhřáté (vypnuté)trouby, abychom je uchovali teplé, a omáčku dotvoříme.
- Než se pustíme do závěrečného doladění omáčky, dáme si vařit rýži.
- Zpět k omáčce. Z omáčky nejprve vyjmeme bobkový list. V troše vody rozmícháme v hrníčku mouku tak, abychom získali hladkou, ale hustou tekutinu. Tu pečlivě a rychle zamícháme do omáčky tak, aby nevznikly žmolky a pod hrnce zapneme. Omáčku necháme za občasného míchání 10 minut vařit, aby se mouka dobře provařila. Na závěr omáčku tyčovým mixérem dobře umixujeme a případně dochutíme solí a pepřem.
- Do hotové omáčky vložíme zpět ptáčky a můžeme spolu s naservírovanou rýží podávat.